Modernizm geleneği Ortadoğu’da kucaklayan ve geliştiren sanatçılar arasında Saloua Raouda Choucair, yalnızca son zamanlarda uluslararası alanda tanınan Lebanon ülkelerinin öncülerinden biridir. Boyama ve çizim, mimari, tekstil ve mücevheratın yanısıra aşağıdaki gibi çok sayıda deneysel heykel sergileyen Choucair, bilim, matematik ve İslam sanatıyla şiir alanındaki ilgi alanlarını takip eden çeşitli medyada çalışmakta. 1940’lardan itibaren Beyrut sanat ortamında az rastlanan bir kadın sesi olan Choucair’in eseri batı soyutlama unsurlarını İslam estetiği ile birleştiriyor. İslami tasarımın geleneklerinden çıkarılan modüler formların, çizgilerin ve eğrilerin zarif kullanımı yanında materyallere deneysel bir yaklaşım ile karakterizedir.

Şiir Duvarı Beyrut’ta memleketinde yaratılmıştı. Bu hem formel, hem de ismi mimari bir özellik verir. Boyalı birbirine geçen formlar karşılıklı olarak birbirlerini destekler ve birbirlerine destek veren bir şiirdeki ayetler gibi hassas dengede tutulurlar. Choucair’in iç içe geçmiş formları kullanması, dinine, tasavvufine ve tasavvuf şiirine olan ilgisinden doğdu. Ve burada şahsın tek tek parçaları kendi kimliğine sahip olduğu kabul edilir iken bütün şiirin birliğine katkıda bulunur. Choucair, eserlerinin birçoğu için “heykel şiiri” terimini kullanıyor. Bu da eserler arasında birbirine geçen heykelleriyle kültürünün kendine özgü şiirleri arasında sanatsal bir bağ oluşturmasına yetiyor.

Ortadoğu’dan başka sanatçılara, sanatçılar için daha zor konularla yüzleşmekte kullanılır. Örneğin Lübnan’daki Filistinli sanatçı Mona Hatoum, şu anda Londra’da çalışıyor, ancak her iki evini de sarsan çatışmalara bakan parçalar yaratıyor. Dia Al-Azzawi 1976’da Irak’tan İngiltere’ye taşındıktan sonra sürgünde başka bir sanatçıydı. Al-Azzawi, Irak’tan uzak bir mesafeden bakarak kendisine kişisel bir mesafe kat ederek, Irak ve Arap kültürü hakkında, O kalmıştı. Sanatçının büyük çizimi Sabra ve Shatila Massacre, bu uzun mesafeli gözlem sürecinden çıkan bir eser örneğidir. 1982’de Beyrut’taki Filistinli mültecilerin katledilmesine tepki olarak yapılan çizim çoğunlukla El-Azzawi’nin hayalinden yarı soyut formlar kullanarak yapıldı; bu da bir propaganda parçası değil, trajediyondaki duygu ve izlenimlerin bir belgesi haline geldi.

Çağdaş sanatçı Shirin Neshat İran’da doğdu ve sanat okumak için Birleşik Devletler’e taşındı. Ayatollah Humeyni’yi iktidara getiren 1979 devriminden bu yana yaptığı ilk dönüş 1990 yılındaki bir dönüş ziyaretinden sonra, kadınların başını örtmek için başını örtmek zorunda kaldıklarını belirten düzenlemeler de dahil olmak üzere, vatanında gerçekleşen değişikliklerden etkilenmişti. Perden o zamandan beri çalışmalarının önemli bir teması haline geldi ve İran ile ABD arasındaki sık seyahatleri nedeniyle sıklıkla iki kültür arasındaki yaşama deneyimini yorumlayan bir sanat ortaya çıkardı. Video parçasında Soliloquy, dramatik bir karakterin kendisine bir konuşma yaptığı zamana atıfta bulunan bir kelimedir; bir boşluğun karşı duvarlarına iki video gösterilir.

Sanatçının kendisi örtülü bir kadın, iki farklı kültürel manzarada paralel yolculuklar yapıyor: biri çölün kenarında bir Ortadoğu şehrinde, diğeri batı metropolünde. Eylem iki ayar arasında değişir; bu neden ile, bir ekrandaki kadın bir yerden bir yere yürüdüğünde diğer projeksiyonda yer alan eşi durur ve genellikle doğrudan kameraya bakar ve onu diğer ekranda izler. Bu iki katına çıkarma, sanatçının kendisinin iki yüzü arasında bir ilişki kurmasına ve paralel dünyalar arasında bir diyalog yaratmasına olanak tanır. Durumların biri, diğerinden kötü veya iyi midir? Yoksa onlar aynı madalyonun iki yüzü mü? İşte Dia Al-Azzawi’nin çizimi gibi Shirin Neshat’ın eseri, bir sanatçının sürgünde benzersiz halini gösterir. Bu da onun eşsiz sanat anlayışını anlamamıza yeterlidir.

Perden bahsetmişken: Shirazeh Houshiary sürgünde çalışan başka bir İranlı sanatçıdır. İlk bakışta, resim Resim Veil, Kazimir Malevich veya Ad Reinhardt gibi sanatçıların özünde modern olan siyah karelere benzeyebilir. Ancak, daha yakından incelendiğinde, resim siyah akrilik zemin üzerine sadece bir kara meydan olmaktan çok daha fazla olmaya başladı. Houshiary, Sufi metinlerini kendi ana dilini yazması için basit bir grafit kalem kullandı. Veil’in bakış açısına ve ışığın kalitesine bağlı olarak, Veil’in narin yüzeyi karmaşık yazıların farklı katmanlarını ve bazen hiç olmamış halini ortaya çıkardı. Elbette, başlığı, İslami kadınlar tarafından giyilen siyah şapkaya, yani İslam toplumlarında kadının rolüyle ilgili tartışmalarda önemli bir konu haline gelmiş bir giysiye atıfta bulunmaktadır. Ortadoğu’daki diğer sanatçılarınkinden tamamen farklı bir biçim kullanan Houshiary, sanatı ile benzer siyasi konuları ve sürgüne uğradı.