Kapalı yerlerde kalma, açık alanda durma, yüksekten korkma der iken modern zamanların yeni bir fobi baş gösteriyor. Teknoloji her gün gelişir iken, insanoğlunu saran korkular da değişime uğruyor. Bu yeni hastalık cep telefonsuz kalanları sarıyor. Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşları ile sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirtilir iken, bu insanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı oluyorlar ki, telefonun şarjının bitmesi veya telefonu nereye koyduğunu bulamamak streslerini hayli artırmaya yetiyor.

Ulaşma ve ulaşılabilir olma isteği akıllı telefonların baş tacı edilmesine neden oldu. Bu nedenledir ki; telefonsuz kalmaktan, telefonla iletişim kuramamaktan dolayı kişiler psikolojik gerginlik yaşayabiliyor. Henüz bu fobiyi yaşayanların kişilikleri ile ilgili yeterli veri olmasa da uzmanlara göre bu sendrom, “başparmak nesli” denilen gençlerde daha sık görülüyor ve nomofobi; cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı korkma anlamına geliyor. Yani cep telefonundan bir şekilde mahrum kalma korkusu olarak göze çarpar iken, modern çağın yeni sendromlarından biri olarak tanımlanabilecek bu durum, özelikle akıllı telefonların kullanımının giderek artmasından sonra yaygınlaşmaya başladı.

Teknolojik aygıtlar ve sanal ağlar artık bir iletişim ve onun da ötesinde bir temas biçimi. Ve günümüzde telefonlar aracılığı ile sosyal medyayı takip etmek, gelişmeleri anında öğrenmek, başkalarını gözetlemek ve görünür olmak bu bağımlılığı tetikleyen temel unsur. Telefon ile internete kolayca ulaşmak bu fobiyi besleyen en önemli kaynak. Cep telefonu olan birçok insan, telefonları kaybettiklerinde midelerine kramp girdiği hissine kapılmıştır. Bu olay çoğu için başka bir telefon alıp hayata devam etmek kolaydır, ama başkaları için telefonlarını kaybetmek veya sinyalin çekmemesi gerçekten bir telaş sebebi olabiliyor. Gelişen bu tür olaylar dizisinde panik atak, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, terleme, kalp hızının artması, göğüs ağrısı ve bulantı gibi fiziksel yan etkilere neden dahi oluyor.

Nomofobiden kurtulmak için uygulanabilecek basit yöntemler mevcut. Telefonu evde bırakmak, bir süre kullanmamak günün ilk saatlerinde zor gelebilir, ama aslında bunun bir konfor olduğunu da fark edilmesi çok bir süre almaz. Ara sıra “teknoloji detoksu” diye tabir edilen bu yöntemi yapmak iyi bir çözüm olabilir. Ki böylece insanların duygularını anlayabilir ya da ne hissettiğinizi fark edebiliriz. Gökyüzünün nasıl oluğunu gözlemlemek basit bir eylem gibi görünüyor olsa da, unuttuğumuz birçok ayrıntıyı bir çiçeğin ya da çimenin rengini fark etmemize olanak sağlayabilir. Ve her şeyin sanal bir platformdan daha da öte bir yönde var olduğunu görebiliriz.