Bezelye ve havuç, kahve ve sigara, karpuz ve peynir, ketçap ve mayonez, tahin ve pekmez gibi ayrılmaz ikililer arasında müzik ve bira ikilisi de yer almaya aday olabilir mi? Özellikle de bu müzik deneyimi bir festivalde hayat buluyorsa biranın da sahnede yerini alması kaçınılmaz gibi duruyor. Müzik festivallerinde sahnede görmeyi beklediğimiz isimler asıl heyecan kaynağımız olsa da farklı festival atmosferlerini deneyimlemenin de ayrı bir yeri var. Neredeyse tüm festivallerde, beklediğimiz iki kuyruk var; bira kuyruğu ve tuvalet kuyruğu. İlkini ne kadar çok beklersek, ikincisi de peşi sıra geliyor hâliyle.

Bira, festivallerde fiyat-performans oranıyla optimum bir içecek seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Ancak müzikli alanlarda bira tüketimimizin arkasında başka nedenler olması da muhtemel. Bu başka nedenler üstünde durmaktan hoşlanan birtakım bilim insanları karşımıza bir önermeyle geldi: Müzik, biranın tadını güzelleştiriyor. Bu durumu kurgusal olarak şöyle açıklamak istiyorum. Müzik, biranın içindeki alkol moleküllerinin hareket kapasitesini arttırıyor. Tanecikler dans edercesine hareketlenince kana daha hızlı karışıyor ve tat reseptörlerinin daha çok uyarılmasına yol açıyor. Tat duyusundaki artış biranın tadının daha güzel algılanmasını sağlıyor. Dans eden bira tanecikleri gözünüzde canlandıysa eğer bilimsel açıklamaya geçebiliriz.

Music Influences Hedonic and Taste Ratings in Beer adlı araştırmada müziğin biranın tadına ve etkisine bakılıyor. Katılımcılardan onlara verilen biraları içmeleri ardından da içtikleri biranın tadını ve içerken ne kadar keyif aldıklarını değerlendirmeleri isteniyor. Ayrıca birayı içmeden önce de biranın tadına dair tahminde bulunmaları isteniyor. Müzikli ortamda içilen biranın tadı ve bu biradan alınan keyif, müziksiz ortamla içilen biradan daha yüksek puanlar alıyor. Hoşumuza giden bir müzik eşliğinde içtiğimiz biranın tadını daha güzel algılıyoruz ve bu eylemden daha çok keyif alıyoruz.

Yapılan araştırmalar duyular arası etkileşimin yeme ve içme deneyimlerini etkilediğini ortaya koyuyor. Bu etkileşimde müzik önemli bir yere sahip. Geçtiğimiz yıl yapılan Tune That Beer adlı araştırmada ise melodik ve tiz seslerden oluşan bir müzik dinleyen katılımcılar, akortsuz ve pes tonlardan oluşan bir müzik dinleyen katılımcılara göre içtikleri biranın tadını daha tatlı algılıyor. Duyular arası deneyimler yaratmak tüketim sektörünün yöneldiği alanlardan biri olmaya başladı. Müzik de bu eğilim de en büyük pay sahiplerinden biri.