İndir ya da Oku

Komplike Dergi’de “gelecek” temalı ikinci sayı, yurtiçi ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren birçok yazar ve çizerin kolektif çabasıyla ortaya çıktı. Yayın, genel hatlarıyla bir önceki sayıda olduğu gibi minimalist bir çizgide yayıma hazırlandı. Komplike ile özdeşleşen metin yerleşimleri ve salt metin yoğunluğu korunarak çalışmalar tamamlandı. Dolayısıyla minimal ölçülerde ve oldukça iyi bir okuma deneyimi sunulması hedeflendi. Elbette yayın ilkelerimiz ve politikamızda da bahsettiğimiz üzere; düşünsel alışverişin, bilginin, yorumun gücünü önemseyerek, düşünce tarzını öğrenilir kılmayı hedefledik. Ve bu ölçütte de okuyucularımıza daha iyi ve de özgün bir okuma deneyimi sunmayı amaçladık.
 
Yayının kuruculuğu ve genel yayın yönetmenliğini Güney Güneyan üstleniyor. Yayınımızın mutfak ekibine yakın zamanda Selcen Ozgen katıldı. Yazı işleri müdürü koltuğunda ise Devrim Ekinci görülüyor. Görsel yönetmenimiz Şengül Altınok, yayının mizanpajından tutun da tüm görsel içeriği ve noktası/virgülüne dek işledi. Ona özel olarak bu sayıda da teşekkürlerimizi sunarız. Editoryal süreçleri Aysel Ciğerlioğlu ve Özgün Muti görev alırken, mutfakta ise Melis Ural ve birçok isim yer aldı.
 
Bu sayıda çizer kadromuz epey genişti. Almanya, Amerika, Belçika, Endonezya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Polonya, Rusya ve Ukrayna’dan birçok değerli çizerle çalıştık. Çizimleriyle yayına renk veren isimler ise Alpova Avcı, Amaury d’Arcangues, Ayça Ünüvar, Beril İrman, Esin Karabenli, Ezgi Uzamaz, Fatemeh Nazari, Galya Gubchenko, Gianluca Costantini, Handan Yıldırım, Havva Marta, Kadir Nakipler, Muhammad Daffa Aulia, Muhammad Fariz, Nicolas Raymond, Sebastian Tian, Sergey Kandakov ve Tachadon Sakulsittachai oldu.
 
Röportörümüz Nergis Fırtına ise alternatif/rock müzik grubu “In Hoodies” ile söyleşi gerçekleştirdi. Yayının yazar kadrosu ise şöyle şekillendi; Ahmet Okkol, Anastasija Nunjan, Arya Yeloğlu, Aslan Şahingöz, Aydın Tonga, Babür Karbey Vina, Begüm Bektöre, Berat M. Seferoğlu, Berna Balkaya, Burak Bayülgen, Candan Badem, Doğukan Adıgüzel, Emre Emrem, Erdem Öztaşa, Eric Djoure, Fahri Alpyürür, Fatma Büyükkatran, Fidel Alkoç, Gizem Şimşek Kaya, Güney Güneyan, Haluk Berkmen, Haşim Belten, İhsan Güvercin, Işıl Bayraktar, Josef Kılçıksız, Karl Levi, Melek Dündar, Meltem Arıkan, Mine Koşal, Murat S. Dural, Oğul Tuna, Ozan Dağdeviren, Pınar Doğu, Şafak Ural, Sevan Nişanyan, Tamer Ertangil, Timur B. Davletov, Tuna Tetik, Türkay Ürkmez, Umut Yılmaz, Vural Yıldırım ve Zeki Seskir.