İndir ya da oku

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında online olarak yayın hayatımıza başlamış ve yaklaşık altı ay önce yayın formatında değişikliğe gideceğimizi açıklamıştık. Açıklamamız sonrası matbu yayın hazırlıklarımızı tamamlamış olsak da, farklı birtakım sorunlar yaşandı. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizle birlikte tarihi zirvelerine ulaşan döviz kurları sebebiyle bizleri bu yayını basılı olarak sizlerle buluşturma konusunda bir ikileme sürükledi. Bu paradoksun bizlerde yarattığı tahribatı tahmin ettiğinizi biliyoruz.

Bağımsız bir yayın olmamız sebebi ile ekonomik açıdan gerçekçi bir bakış açısıyla bu duruma yaklaşmamız gerekiyordu. Elbette maliyet hesaplamalarımıza göre durum tek taraflı düşünülmedi. Ekonomik veriler küçük veya orta ölçekli hiçbir işletmeye güven vermezken, biz basın emekçileri için kazançtan çok daha ötesi var. Çünkü bizler bu yayını sizlere yirmi lira ve üstü bir fiyat etiketiyle satmak istememekten de kaynaklı olarak, alternatif bir yol seçmeyi yeğledik. Bu sebeple yayınımızın PDF için yeni bir varyasyonunu hazırlayarak ilk sayımızı beğeninize sunduk.

Komplike Dergi’de “kitle” temalı ilk sayısı oldukça minimalist bir çizgi belirlendi. Yayın içi yerleşimde görseller minimize edilerek, salt metin yoğunluğu bulunan tertemiz sayfalar ürettik. Yayının kuruculuğu ve genel yayın yönetmenliğini Güney Güneyan üstleniyor. Yazı işleri koltuğunda Devrim Ekinci var. Görsel yönetmenimiz Şengül Altınok geride kalan altı ayda belki de yüzlerce bu yayını revize etti. Ona özel olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu sayıda Ayça Ünüvar, Esin Karabenli ve Melisa Maria Tatar çizimleriyle yayına renk verdiler.

Dergimizin dinamolarından Nergis Fırtına, “Dikkat Tiyatro Çıkabililir”, “Kampüs Cadıları” ve “Sibil” ile söyleşi gerçekleştirdi. Leo Xandre ise Kadıköy oluşumlarından “İstanbul Trip” grubuna sorular yöneltti. Yayının yazar kadrosu ise şöyle şekillendi; Alper Taş, Anastasija Nunyan, Aslan Şahingöz, Babür Karbey Vina, Berna Balkaya, Burak Bayülgen, Can İnellioğlu, Can Kazaz, Doç. Dr. Candan Badem, Denef Huvaj, Emre Emrem, Erdem Öztaşa, Dr. Gizem Şimşek Kaya, Güney Güneyan, Gürcan Öztürk, Halil Emre Kocalar, Doç. Dr. Haluk Berkmen, Hasan Cem Çal, İhsan Güvercin, İpek Atmaca, Işıl Bayraktar, Janserey Nalan Yıldız, Josef Kılçıksız, Martin Hart, Mehmet Berk Yaltırık, Meltem Arıkan, Mine Koşal, Murat S. Dural, Ozan Dağdeviren, Seçkin Sarpkaya, Sevan Nişanyan, Prof. Dr. Şafak Ural, Tanya Avaryan, Tevfik Uyar, Timur B. Davletov, Tuğberk Sev, Tuna Tetik, Türkay Ürkmez, Vural Yıldırım ve Zeki Seskir.